Program klubu Diera do sveta na Pohoda on the Ground vo štvrtok 8. júla
Diera do Sveta je kultúrne centrum a špecializované kníhkupectvo v Liptovskom Mikuláši, ktoré vytvára zázemie pre nezávislú, alternatívnu a menšinovú kultúru. Na Pohodu on the Ground prinesú skladateľku Soho Rezanejad, elektronickú producentku Pepper Levain, zoskupenia Hlučné Žihľavy a Cudowne Lata a Andrea Beton a Alexandra Cihanská Machová uvedú naživo veci z projektu Liptov z vydavateľstva Punctum Tapes.
12. máj 2021
„Cieľom hudobnej dramaturgie bol výber, ktorý je čo najrôznorodejší ako z pohľadu žánrov tak aj geograficky, pričom kritériom bola kvalita, aby sme sa zaň vedeli postaviť. Tiež sme si chceli do nejakej miery splniť sen a zavolať umelcov a umelkyne, ktoré by možno v Liptovskom Mikuláši tak nerezonovali. V zásade sme postupovali tak, ako to robíme bežne – čo možno najkvalitnejšie a v plnom nasadení až do vyčerpania,“ hovorí autor výberu, dramaturg KC Diera do sveta, Robert Repka.
SOHO REZANEJAD
Soho Rezanjad je skladateľka, speváčka, herečka, skrátka multidisciplinárna umelkyňa z New Yorku. Jej tvorba zahŕňa performatívne alter-egá a spolupráce, ktoré prináša cez svoje vydavateľstvo Silicone Records. V roku 2018 vydala album Six Archetypes, ktorému dali Spill magazín a Music OMH štyri hviezdičky z piatich a The Quietus ho opísal slovami: „Je to dojemný, opojný, úchvatný, skutočne nádherný.“ Posledný album „Perform and Surrender“ vychádza z niekoľkých rokov živých vystúpení a je sprevádzaný básnickými recitáciami.
PEPPER LEVAIN
Pepper Levain (Berlín / Atény) kombinuje melodické vokály s ťažkými elektronickými rytmami. Len nedávno je vyšlo debutové EP „Welcome to The Other Side“, z ktorého sa derie živá a zároveň temná atmosféra 80. rokov.
HLUČNÉ ŽIHĽAVY
Hlučné Žihľavy sú zážitkom prievanu, chorým koncertom, orgazmickým žúrom, ktorý vypovedá viac o prázdne, než o bytí. Je to pátranie po špirále zisťovania korózie spoločnosti a seba samého. Akustická a vizuálna jazda až do neúprosného vyčerpania, zbesilý cval hľadania zmyslu života. Tento Bruselský hudobno-performatívny koncert v sebe spája prvky cold wave, noisu a rockovej hudby. Štyria hudobníci, elektrické gitary, dva ženské hlasy, syntetizátory, pedály efektov, rytmický generátor, mikrosnímače na ozvučenie predmetov, kazeťák, tenisové rakety prerobené na gitary, chaos káblov a devíza „keďže svet je skazený, budeme skazení tiež.“
CUDOWNE LATA
Poľskú kapelu Cudowne Lata tvoria speváčka Ania Włodarczyk a gitaristka z Bejrútu Amina Dargham. Na jeseň 2008 vydali demo EP so štyrmi snovými, romantickými skladbami, ktoré si čoskoro podmanili srdcia divákov v celom Poľsku. V apríli 2019 vyšiel ich prvý singel „Zapach i ty“, ktorý hudobný web Porcys ocenil ako „poľský singel roka“. V lete 2019 vystúpili na festivale Off v Katoviciach. a krátko na to vydali debutový album Kółko i krzyżyk. Je na ňom deväť melodických skladieb, chytľavé gitarové sóla, synthpopové i prekvapujúce orientálne motívy a tajomne znejúci omnichord. Album je nostalgickým príbehom o 80. a 90. rokoch v Poľsku - občas rozširuje bezstarostné pozvanie na tanec, občas znepokojuje alebo rýchlo prechádza k hrejivým baladám.
LIPTOV: Andrea Beton, Alexandra Cihanská Machová
Andrea Beton a Alexandra Cihanská Machová predstavia nahrávku Liptov z vydavateľstva Punctum Tapes, na ktorej spolupracovali spolu s ďalšími producentmi a producentkami. Vinylová kompilácia Liptov predstavuje dvanásť kompozícií, ktorými ľudia z okruhu kolektívu Punctum prepracovávajú pôvodné nahrávky z kolekcie Liptov – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (OPUS, 1982). Kompiláciu vydalo tento rok vydavateľstvo Punctum Tapes, ktorej cieľom je reinterpretácia tradičnej ľudovej hudobnej kultúry v rámci súčasnej elektronickej scény. Viac: https://punctumtapes.bandcamp.com
Andrea Beton aka Marie Čtveráčková aka Mary C je hudobníčka, DJka, kurátorka, publicistka, organizátorka a spoluzakladateľka Synth Library Prague. Rada preskúmava nové zvukové priestory, duniace rytmické kompozície, nepokojné toky zvukových farieb, ohýbanie nahrávok do iných tvarov i možnosti nového vzťahu k hraniu na husle. Jej skladba Suché lúky, súčasť kompilácie "Liptov", bola zaradená na kompiláciu magazínu Wire Below the Radar 36. V rámci svojho vystúpenia na festivale Pohoda, rozvedie motívy tejto skladby do živého setu.
Alexandra Cihanská Machová je skladateľka a zvuková umelkyňa zo Sabinova, momentálne pôsobiaca v Prahe. Jej hlavným vyjadrovacím prostriedkom je zvuk v najrôznejších formách od akustických nástrojov, terénnych nahrávok, po live coding a iné, ten ale často prepája aj s inými médiamiM. omentálne sa venuje intenzívnejšie zvukom v priestore, zvukovej inštalácii, a zvuku vo virtuálnom prostredí. Tematicky sa zaoberá postdigitálnym sentimentom, emóciou v technológii, zvukovou ekológiou a rekontextualizáciou vzťahu človeka, prírody a technológie.