Tomáš Klus na Pohode 2021
Ďalším prírastkom v line-upe Pohody 2021 je český herec, spevák a pesničkár Tomáš Klus. Z juniorského majstra Európy v modernom päťboji sa za krátky čas stal jednou z najvýraznejších postáv českej populárnej hudby, o čom svedčia stovky tisíc followerov, milióny vypočutí a pozretí piesní či ceny ako Český slávik, Anděl či Žebřík. Tomáš nadväzuje na českú pesničkársku tradíciu, pričom ľudí oslovujú najmä chytľavé melódie a texty, v ktorých sa nebráni ani komentovaniu stavu spoločnosti, napr. v piesňach „ZmrZlým“, „Pánu bohu do oken“, „JdeVoZem“ či „Chátrám“. Poslednou menovanou piesňou si pripomenul 30. výročie Nežnej revolúcie a v nadväznosti na to sa vydal aj na turné po školách s názvom „Paměť písní“. Minulý rok tiež vyzval na bojkot českého premiéra a ním vlastnených médií a vystúpil proti nemu aj na demonštráciách Milion chvilek.
28. apríl 2020
Tomáš Klus sa narodil 15. 5. 1986 o 15:15 v třineckej nemocnici. Ako sám tvrdí, v deň jeho narodenín nikdy nepršalo a slnko zjavne svietilo aj nad jeho športovou a speváckou kariérou. (prip. Tomáš Klus začínal ako vrcholový športovec, no čoskoro u ňho začala dominovať láska k hudbe.) V roku 2007 vyhral s piesňou „Dopis“ spevácku súťaž Czechtalent v Zlíne. O rok neskôr už vydal debut Cesta do záhu(d)by a v roku 2009 pridal druhú štúdiovku Hlavní uzávěr splínu. V roku 2010 sa stal spevákom roka hudobných cien Óčko a Anděl a krátko na to pridal aj strieborného a zlatého Českého slávika. V septembri 2011 vydal album Racek a o rok nato ukončil štúdium herectva na DAMU. Ako herec sa predstavil napríklad v seriáli Hop nebo Trop, vo filme Šejdrem, vo vianočných rozprávkach Tajemství staré bambitky a Tři bratři či v hre Deadline pražského Divadla Ypsilon.
V roku 2014 mu vyšiel album Proměnamě, o rok neskôr album Anat život není a v roku 2018 nahrávka Spolu. Tá sa teší aj skvelým hodnoteniam českých médií. Jaroslav Špulák z Novinky.cz píše: „Spolu je další vydařené album písničkáře, který se při všech svých životních aktivitách a zájmových přemetech nikdy nezpronevěřil svému hudebnímu a textařskému talentu.“ Album dostal od portálu hodnotenie 9 z 10 a rovnakú známku mu dal aj iReport so slovami: „Pokud je v písních upřímnost, srdce a empatie, může jich být kolik chce. Album Spolu je bezpochyby rozmanitý a krásný zážitek.“ Jeho najsilnejšou stránkou sú ale živé vystúpenia, čo potvrdzuje aj Václav Hnátek z idnes.cz: „Je známo, že Tomáš Klus je nejlepší tváří v tvář spíše komornímu publiku, protože kontakt s fanoušky pod pódiem zvládá na výbornou. To bylo ostatně vidět na podzimním Recyklus Tour a je to znát i ze záznamu, který vyšel na dvou CD jako písničkářova první živá deska.“
Pred pár mesiacmi vydal Klus pieseň k filmu V Sítí s názvom „Je doma máma?“. Súčasťou jeho najnovšieho albumu Klusymfonie je aj symfonická protivojnová pieseň „ZmrZlým“. Tomáš hudbou komentoval aj 30. výročie Nežnej revolúcie a to piesňou „Chátrám“. Tá ukazuje život v dome, kde spolu susedia zabudli hovoriť (pieseň sa začína spomienkou na domovníka Vaněka, ktorý sa snažil druhým rozumieť, čo je referencia na Václava Havla). Zajímavostí skladby je, že bola nahraná v tempe 89 BPM – symbolicky k roku 1989. V spolupráci s projektom Paměť národa (Post Bellum) pripravil napríklad turné o hudbe v čase normalizácie pre školy s názvom „Paměť písní“. Ďalším príkladom Klusovho jasne zaujatého postoja je jeho protest proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi. Okrem vystúpení na demonštráciách proti nemu v rámci Milion chvilek vzyval aj na bojkot ním vlastnených firiem vrátane médií. „V zmluve o dielo mám klauzulu, ktorou si vyhradzujem právo nehrať tam, kde tečú šéfove peniaze,“ napísal Klus na svojom na facebooku. Známi umelci sa v prípade komentovania spoločenských tém vystavujú nebezpečenstvu, že prídu o množstvo fanúšikov, no práve ich hlas je dôležitý. Tomáš Klus je spolu s Davidom Kollerom skvelým príkladom toho, že občianska angažovanosť nie je vymedzená len pre underground a alternatívnych umelcov. Tomáša Klusa uvidíte aj začiatkom júla 2021 na letisku Trenčín.