Sprievodný program Záhrady

Sprievodný program Záhrady

Na pódiu Záhrady bude debata „Ostrovy do nepohody?“ o kultúrnej emancipácii, hodnotovom vzdelávaní a ľudských právach. Spolu s Amnesty prinesú „Živú knižnicu“ a ponúknu aj site-specific vizuálnu inštaláciu „Miera všetkých vecí“, ktorá nabáda k uvažovaniu o koncepte „správnej miery“ v spoločnosti.

23. jún 2021

16:00-17:00 DISKUSIA
"Ostrovy do nepohody? - O kultúrnej emancipácii, hodnotovom vzdelávaní a ľudských právach."
Rozprávanie (nielen) o banskobystrických uzloch, ktoré spájajú aj rozdeľujú.
Moderátor: Rado Sloboda
Hostky a hostia:
Zuzana Szabóová (Centrum komunitného organizovania, Vzdelávací program Školy za demokraciu)
Monika Kováčová (Nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, divadelná dramaturgička Záhrady)
Slavo Sochor (Vydavateľstvo Literárna Bašta, Kníhkupectvo Artforum BB)
Eva Ogurčáková (Divadlo z Pasáže)


OFF-PROGRAM
15:00-16:00 a 17:00-18:00
ŽIVÁ KNIŽNICA / Amnesty International Slovakia
Traja ľudia, tri príbehy, tri odkazy.
Syky: “Roztrúsený život alebo Som len dojná kraja farmabiznisu?”
Olívia: “Predsudky a mýty o Rómoch a Rómkach”
Milan: “Príbeh coming-outu z ružomberského sídliska 90. rokov”

Martin Sýkora alias Syky

“Roztrúsený život alebo Som len dojná kraja farmabiznisu?”

Syky má nevyliečiteľnú chorobu. Nevyliečiteľnú, ale liečiteľnú. Dôveruje liekom alebo obľubuje skôr osvedčené homeopatiká? Ako je na tom táto s spoločnosť s bezbariérovým prístupom pre tých, čo ho potrebujú pre plnohodnotnejší život? Prečítajte si.

Olívia Strelková alias Lila

“Predsudky a mýty o Rómoch a Rómkach”

Olívia pochádza z Bratislavy. Takmer 5 rokov pracovala v televízii na sekcii spravodajstva – a to napriek tomu, že neštudovala žurnalistiku, ale právo. Keďže nadobudla pocit, že informácie, ktoré sa o Rómoch a Rómkach na Slovensku šíria, sú často neobjektívne a skreslené, rok a pol pracovala ako mediálna poradkyňa pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Aktuálne pracuje ako koordinátorka a lektorka vzdelávania k ľudským právam v Amnesty Slovensko a s mladými ľuďmi na školách často otvára práve tému predsudkov, stereotypov a mýtov o Rómoch a Rómkach a to, ako k ich šíreniu prispievajú médiá.

Milan Zvada alias Milaňa

“Príbeh coming-outu z ružomberského sídliska 90. rokov”

Vypočujte si príbeh coming out-u v horúcej atmosfére konca minulého storočia, kedy sa tempo zmien na všetkých úrovniach začalo zrýchľovať. Príbeh o tom, čo dokázala hudba (a pieseň “Láska je láska” od Lucie Bílej) v dobe bez internetu a smartfónov. Okrem iného sa po tejto "živej knižnici" definitívne zbavíte pochybností o tom, koľko pohlaví a rodov existuje, a či je ten váš správny. 


15:00-04:44
MIERA VŠETKÝCH VECÍ
autor: Adam Engler
site-specific vizuálna inštalácia

Inšpiráciou k vizuálnej inštalácii určenej k interakcii bola Medzinárodná sústava jednotiek, ktorá zoskupuje najpoužívanejšie fyzikálne jednotky. Jej zámerom je relativizovať metrický systém a základné jednotky merania dĺžky, šírky, hĺbky. Vytvára tak priestor pre viacero verzií jedného metra. Nabáda k uvažovaniu o koncepte „správnej miery“ v spoločnosti, ktorú si často podvedome osvojujeme, každý žijeme podľa iného pravítka. Inštalácia kladie naliehavú otázku: Aké je to žiť v spoločnosti s dvojitým, trojitým, štvoritým... metrom? A vôbec - kto je mierou všetkých vecí?

Adam Engler (1990). Absolvoval bakalársky stupeň VŠ štúdia v ateliéri Mäkkej plastiky a magisterské štúdium v ateliéri Photomedium Akadémie umení v Banskej Bystrici (SK),
zúčastnil sa niekoľkých výmenných a rezidenčných umeleckých pobytov v Česku, Rumunsku, Portugalsku, USA a inde.
Zameriava sa na performatívne umenie, artivistické projekty, nekonvenčné materiálne akcie, text a vizualitu v oblasti dezintegrovaných médií.
Jeho predchádzajúce produkcie referovali o témach ako migrácia, diverzita rodových prejavov a vzájomné vzťahy s presahmi na angažované umenie, ľudské práva, sociálnu a
environmentálnu spravodlivosť. Aktuálne práce sa zaoberajú dekonštrukciou (alter) dentít, ktoré existujú v paralelných digitalizovaných kanáloch aj mimo nich - so zameraním na právo na sebaurčenie.