Sphéra na Pohode 2022

Sphéra na Pohode 2022

Výnimočným bude v roku 2022 koncept vizuálneho stageu Pohody. Dlhoročná spolupráca s Ilonou Németh a Danom Didom sa tentoraz skoncentruje do jediného diela – Sphéry Juraja Gábora. Tá sa stala zásadnou udalosťou na našej umeleckej scéne, získala mnoho ocenení, ale hlavne rešpekt umeleckej komunity. Z Novej synagógy v Žiline sa presťahuje do exteriéru.  Pôjde o najdlhšie trvajúcu stavbu na letisku, začíname už šiesteho júna prevozom do Trenčína a následným montovaním. Odporúčame prečítať si vyjadrenie Juraja Gábora, ktoré si môžete pozrieť na našom webe resp. v komentári pod Postom.

19. máj 2022

Juraj Gábor o spolupráci hovorí: “Sphéra je dokonalé platónske teleso no nič v skutočnosti nieje dokonalé ani dokonané. V Novej synagóge v Žiline dal podnet k jej materializovaniu, dokončeniu Peter Behrens, ktorý jej výsekom zastrešil centrálny chrámový priestor. V priebehu 17-tich mesiacov sme zvyšok Sphéry drevenou konštrukciou dostavovali, a umelcami, umením a návštevníkmi napĺňali, aby sme v týchto dňoch tento materiál a s naň nabalenú spiritualitu preniesli do horizontálne placatej "kozmickej krajiny" v Trenčíne. 

Neraz som túžil vytvoriť niečo ako lietadlo, to sa mi v živote nepodarilo a asi sa mi to ani nepodarí, ale na mesiac a pol na letisku "pristanem".

Znak nebeskej klenby - kupolu s hviezdou Synagógy vymením za otvorené nebo (pre niekoho nebeskú klenbu),  kde sa budeme cez kruhový priezor pozerať na nezastaviteľnú premenlivosť oblohy i hviezd a všetko nad nami.

Dielo Sphéra (originálne Completing The Sphere) vypointuje v niečom novom dva predošlé ročníky festivalu: Pohoda in the Air - Pohoda on the Ground.

Tie vytvorili pre krátkodobé umiestnenie Sphéry skvelý kontext, ktorého potenciál ešte len naživo zažijeme.

Hlavnou témou diela je pre mňa vertikálne prepojenie toho čo je hore - nedotknuteľné nepodmaniteľné, nehmotné, s tým či je nám na dotyk, materiálne, blízko zeme po ktorej kráčame kým vzlietneme či inak vystúpame.

Skvelé je že budeme na letiskovej placke totálne prví, aby sme drevenú guľovitú misku na nehmotnú Sphéru mohli postaviť do začiatku festivalu. 

Priestor diela bude všeličím, no verím že zostane vizuálnou oázou, drobným lesíkom na otvorenej pláni plnej rozmanitého životodarného takmer neutíchajúceho zvukového enviromentu Pohody.

Sphéra skúša našu odvahu zažiť prázdno, proste nič. V celkovej architektúre pódií, stanov, bufetov, záchodov, parkovísk, betónových a trávnatých plôch bude jej konštrukcia spletitou ale aj pravidelnou kresbou v priestore. Bude rozoznateľným miestom za ktorým poputujeme, aby sme si tam našli chládok, aby sme si odpočinuli, aby sme sa porozhliadli z vyššia na festival, aby sme si vypočuli diskusie alebo ich viedli s inými ľuďmi. Bude to miesto pre prejavenie sa. Umelecké performatívne i amatérske prejavy, drobnejšie hudobné vstupy.  Sám som zvedavý koľko prázdneho programového miesta v nej dokážeme vytvoriť, aby si vo Sphére mohli tvoriť program ľudia sami. 

Dielo vytvára len takú "škrupinu" ktorá čiastočne vymedzuje to, čo je vonku a to, čo je vo vnútri. Bude stále zvukovo a vizuálne priestupným rozhraním, kde sa budeme môcť stretať 24 hodín denne.“

V Sphére na Pohode 2022 bude program pod hlavičkou ESET (open) space.