Richard Müller na Koncerte pre Martinu a Jána v Gregorovciach

Richard Müller na Koncerte pre Martinu a Jána v Gregorovciach

Na koncerte pre Jána a Martinu vystúpi aj česko-slovenská legenda Richard Müller. Umelec, ktorý má za sebou pôsobivú kariéru a aj po viac ako 30-tich rokoch na scéne stále dokáže publikum zaujať niečím novým. Prichádza s novými skladbami, úspešne koncertuje, púšťa sa do netradičných projektov. Richard je, podobne ako väčšina ľudí, zhrozený z príbehu Jána a Martiny a chce aj takýmto spôsobom podporiť ich rodiny, respektíve prispieť k tomu, aby sa na nich nezabudlo. Na koncerte zaspieva najväčšie hity svojej pôsobivej kariéry ako „Po schodoch“, „Cigaretka na dva ťahy“, „Milovanie v daždi“ a mnohé ďalšie.  

16. máj 2019

Richard Müller začínal ako hudobný novinár. Začiatkom 80-tych rokov popri štúdiu scenáristiky na Vysokej škole muzických umení v Bratislave písal pre denníky, mesačník Populár a neskôr pre Gramorevue. Svoju prvú nahrávku "Rádio" naspieval so skupinou Burčiak Pavla Daněka. Skladba zaznamenala veľký úspech, čo Richarda povzbudilo natoľko, že s Martinom Karvašom založil vlastnú skupinu Banket. Debutovým albumom Banketu bol v roku 1986 album „Bioelektrovízia“, ktorý vyšiel počas Richardovej ročnej vojenskej prezenčnej služby. Počas nej sa stretol s Andrejom Šebanom. Šebanov rukopis sa naplno prejavil predovšetkým na druhom albume „Druhá doba?!" (1988). Po ňom nasledoval tretí album „Vpred?"(1990). Po roku 1990 začal svoju sólovú dráhu. Richardovým novým spolupracovníkom sa stal Henrich Leško, s ktorým nahral svoje prvé dva sólové albumy „Neuč vtáka lietať" (1992) a „33" (1994).


Na "33-ke" už spolupracoval i s Jarom Filipom, ktorý sa stal jeho dvorným skladateľom na niekoľko rokov. Výsledkom boli tri albumy „L.S.D."(1996), „Nočná optika"(1998) a „Koniec sveta"(1999). V roku 1999 mu vyšiel prvý koncertný album „Müllenium Live“. V roku 2000 vychádza takzvaný český album s textami Michala Horáčka – „Richard Müller a hosté" a o rok neskôr mnohými slovenskými výročnými cenami ovenčený album "01". Na jeho vydanie nadviazalo turné a vydanie kompilácie „Retro" (2002). V roku 2003 sa Richard počas pobytu v New Yorku spoznal s americkými hudobníkmi, s ktorými nahral svoj prvý autorský album „Monogamný vzťah" (2004). S Henrichom Leškom a za podpory významných amerických hudobníkov vznikol album „44“. V roku 2008 vydal CD „Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa“. V máji roku 2010 vydal album „Už“, ktorý sa za 5 týždňov stal platinovým.

V roku 2011 oslávil 50 rokov a vydal exkluzívny box „Všetko“, v ktorom na 25-tich CD dôkladne zrekapituloval svoju hudobnú kariéru. Za vyše milión predaných nosičov dostal diamantovú platňu. Po desiatich rokoch obnovil spoluprácu s Ivanom Táslerom, ktorý stojí za Richardovým dvanástym radovým albumom „Ešte“. Na začiatku roka 2012 obhájil prvenstvo v kategórii spevák roka v ankete Zlatý Slávik. Za album „Ešte“ získal 7-násobnú platinovú platňu. V roku 2013 sa spojil so skupinou Fragile a pripravili projekt s názvom „Hlasy“, ktorý videlo vyše 100 tisíc ľudí. Z projektu vznikli dva albumy „Hlasy“ live verzia z turné s názvom „Hlasy 1“. Richard Müller a Fragile získali za projekt Krištáľové krídlo za rok 2013. V roku 2015 uplynulo 15 rokov od smrti geniálneho skladateľa Jara Filipa, a tak sa Richard Müller s Andrejom Šebanom rozhodli uctiť si jeho pamiatku spoločným turné „15 rokov bez Filipa“. Navštívili s ním 20 slovenských a českých miest, ale tiež Londýn, kde vystúpili v Union Chapel. V roku 2016 pripravil Richard Müller ďalšie úspešné turné „To najlepšie tour“. V roku 2016 vydal aj jubilejný album „55“ a opäť spolupracoval s veľkými menami hudobnej scény, ako pri predošlých jubilejných albumoch (tentokrát s Ondřejom Brzobohatým a Petrom Uličným).