Program klubu 69 na Pohoda on the Ground v piatok 9. júla
Na pódiu trnavského klubu 69 sa tohtoročnej Pohode v piatok 9. júla predstavia The Wilderness, Subtension, Boy Wonder, Fvck_Kvlt, VKTRD, Martin Lettler, Stolen Street i vizuálni umelci Ema Lančaričová a Ervín Gejdoš. Klub 69 je projekt pre milovníkov nočného života a hudby v centre Trnavy na ulici Štefániková 14. Tento multižánrový klub pravidelne organizuje akcie rôznych žánrov, ako živé koncerty domácich a zahraničných kapiel, DJ parties, prednášky, workshopy a čítačky. 69-nu definuje aj spätosť s lokálnou skate scénou (súčasťou klubu je napríklad aj U-rampa).
14. máj 2021
“Dramaturgia Klubu 69 odráža našu komunitu. Chceli sme za Trnavu predstaviť čo najviac umelcov, ktorý nám od začiatku pomáhajú, obdarúvajú nás úsmevom pri bare, či spolupracujú na projektoch a to všetko tak, aby sme doručili čo najväčší možný zážitok. Preto sme zvolili známe mená z Trnavy ako aj menej známych - undergroundových interpretov, ktorý si však rovnako zaslúžia pozornosť divákov. Týmto spôsobom vraciame do našej komunity naspäť to, čo sme na začiatku od nej dostali”, povedal o bookingu Klubu 69 Viktor Drábek.
THE WILDERNESS
The Wilderness je kapela, ktorá je absolútnym dôkazom toho, že punk v jeho najlepšej podobe nie je mŕtvy. Skvelé texty, vynikajúca hudba a nekompromisné postoje robia z The Wilderness zásadnú skupinu na slovenskej hudobnej scéne. Ich video ku skladbe „Čo s tým hnevom“ (vznikalo aj na Pohode 2018) označil portál Hudba.sk za videoklip roka. Na konte majú tri albumy, z ktorých najviac vyčnieva konceptuálne poňatý The Wilderness III. Poslednou vydanou platňou je EP 2015. Vo svojich textoch sa zameriavajú na politické, náboženské a sociálno-kritické témy, filozofické a morálne dilemy, konflikty subjektívneho videnia sveta s objektívnou realitou. Sú aktívni v organizovaní koncertov pre iné punkové kapely z celého sveta pod hlavičkou kolektívu Consume and die! crew.
SUBTENSION
Mário Dočekal vystupuje pod pseudonymom Subtension od roku 2012. Hudbe sa však venuje už dlhšie (predtým v projekte Soundnbeats). Ako Subtension sa stihol zapísať do histórie známych svetových drum & bass labelov, ako napríklad Ram Records, Critical Music, Neosignal, Renegade Hardware, Cause 4 Concern alebo Invisible (VISION), ktorý má na starosti Noisia. Jeho skladby sa pravidelne objavujú v mixoch mien ako Pendulum, Amon Tobin, Ed Rush či Camo & Krooked. EP Nestbox sa dostalo v rebríčkoch najpredávanejších releasov drum & bassu. V roku 2019 sa Subtension získal Radio_Head awards za najlepšiu elektronickú nahrávku roka 2018. V roku 2020 vypracoval sólové EP Tom Yum na Britskej značke Flexout a okrem toho mu vo Februári vyšiel 2-trackový singel s Nemeckou drum & bassovou hviezdou Phace. V Marci 2021 Subtension opäť vydal singel na značke NEU, v súčasnosti sa okrem produkcii a DJ-ingu venuje vedeniu modernej hudobnej školy LFO.sk.
BOY WONDER
Boy Wonder je slovenský raper a producent tiež známy ako člen skupiny BoyBand s Ideom, dua Ladyboys či formácie Turbo Boost. V roku 2012 vydal debut Špinavý poet a dlhé čakanie na pokračovanie skrátil fanúšikom okrem kolaborácií aj skladbami ako Pandúri, Stále vládze, Prekrásny Nový Svet, Ukáž mi lásku, Chvíľu Šťastní či najnovším singlom z októbra minulého roka s názvom Život je Lajf. V roku 2020 vydal spolu s producentom a dj-om Kansiik-om projekt LADYBOYS. Medzitým vydáva single, koncertuje a momentálne dokončuje svoj druhý album, ktorý vyjde na jeseň 2021. Na festivale Pohoda on the Ground vystúpi spolu s Dj Kansiik-om. Zahrajú prierez tvorbou, najobľúbenejšie treky, medzi ktorými nebude chýbať blok featuringov, prerábky songov formou mashupu a samozrejme single, ktoré vyšli v období pandémie a doteraz nebol priestor prezentovať ich na živo. Chalani mimochodom sľúbili, že na stage vytiahnu aj kapelu LADYBOYS ;)
FVCK_KVLT
Fvck_Kvlt je projekt Denisa Banga z trnavskej punkovej kapely The Wilderness. Všetka hudba je 100% DIY. Od beatov cez nahrávanie až po výsledný master. Prvý album Kvlt Teachings a s tým aj nástup na scénu prišiel v novembri 2019. Potom nasledovalo niekolko singlov a prvých koncertov. V októbri 2020 vyšiel druhý album Zabijem sa!, ktorý bol aj nominovaný na album roka. Prednedávnom vyšlo EP Commercial Mainstream Nihilism part I.: KVLT RADIO, ktorého pokračovania vyvrcholia tretím albumom. Počas koncertu mu budú sekundovať Paris a DJ Kabal (KVLT_CREW).
STOLEN STREET
Trnavská kapela Stolen Street vznikla v roku 2014. Gitaristu Petra Šimončiča v speve dopĺňa spolu s basgitarou Michal Horský, na klávesoch hrá Filip Jankovič a za bicími je Marek Kurňava. V tvorbe tejto alternatívna kapela sa hranice stierajú, no najbližšie majú k indie rocku. Inšpirujú sa aj prvkami psychadelic rocku, britpopu, elektroniky, grungeu, punku a v podstate všetkými kombináciami žánrov, ktoré im padnú do ucha. V roku 2019 vydali kapela singel Revolutionized a v októbri 2020 vyšiel prvý videoklip ku skladbe Million reasons. Charakterizuje ich DIY / punkový prístup a momentálne v tomto duchu dokončujú nahrávanie svojho debutového EP.
VKTRD & MARTIN LETTLER
Viktor Drábek aka VKTRD je jedným z dramaturgov trnavského klubu 69. Ako VKTRD nastavuje zrkadlo v našich končinách nespojiteľnému. Samplované beaty na jednej strane a hlboký bass z Londýna okorenený R&B kúskami na druhej strane. Žánrom sa medze nekladú. Turntablism prechádzajúci do live-actu. Selekcie, ktoré zbiera na vinyle už od roku 2015 sa pohybujú v klubových vodách dubstepu, elektroniky, hip-hopu a downtempa. Svoju selekciu predstavil aj na festivale Lovely Experience z balkóna divadla na mestskom námestí. So svojou crew Sub:tearz, hrali na Outlook festivale ospevujúcom soundsystem culture v Chorvátskom meste Pula. V posledných dvoch rokoch úzko spolupracuje s vydavateľstvom Ajlavmjuzik, na eventoch Ajlavmjuzik najt, či online podujatiach Ajlavmjuzik stream, kde má rezidenciu spolu so zakladateľom a DJom MtotheG.
Martin Lettler sa na dj-skej scéne pohybuje od roku 2016 a je členom Sub:tearz crew, ktorá si zobrala na starosť prezentaciu UK bass music v tunajších krajoch. Jeho formujúcim menovateľom bola elektronika, no každý žáner jeho zbierky reprezentuje náladu a atmosféru, s ktorou experimentuje žánrovým striedaním. Na festivale Pohoda on the Ground bude plávať najmä vo vodách UK bass, techna a dubstepu.
EMA LANČARIČOVÁ A ERVÍN GEJDOŠ
Vizuálne spracovanie (stage design, sprievodný program – výstavy, workshopy, diskusie).
Ema Lančaričová je vizuálna umelkyňa, pracujúca najmä s analógovou fotografiou. Tvorbu stavia na filozofickom kontexte a experimentálnom prístupe. Workshopy sú pre ňu spôsob ako priblížiť niektoré z týchto prístupov medzi ľudí - či už historické fotografické techniky alebo nové spôsoby práce s analógovou fotografiou.
Projektu Utopia:
V práci Utopia prepája doslovný preklad slova utopia z gréckeho οὐ (nie) a τόπος (miesto), čo znamená “nemiesto” alebo neexistujúce miesto, s filozofiou fotografie. Poukazuje na fakt, že konštelácia, ktorú fotograf zachytáva je zmesou štvorrozmerného priestoru, kvantity času a toku svetla. Vďaka tomu premieňa existenciu objektov a subjektov na fotografický záznam. Ústredný motív práce predstavuje stĺp ako základný stavebný prvok. Repetitívnosť odkazuje k nevyčerpateľnej množine možností zachytávania ale zároveň sprevádza od nehybného obrazu cez drobný záznam pohybu po video. Polaroidové fotografie afirmujú existenciu zobrazeného stĺporadia. Napriek potvrdeniu skutočnosti sa ďalej pohrávam s krehkou hranicou zachytávania reality, kedy vytváram vlastný model stĺpu a jeho vykonštruované prostredie. Zmrazený čas vo fotografiách je akoby uväznený, nemá možnosť návratu ani napredovania a preto môžeme odfotografovaný výsek času a miesta chápať ako nemiesto, nečas. Výslednú tézu tohto projektu predstavuje poznanie, že fotografia je utópia sama o sebe. Je to zidealizovaný stav.
Ervín Gejdoš je dizajnér pracujúci v trnavskom štúdiu Pergamen.
O dvojici:
Ema a Ervín vytvorili spoločne viacero vizuálnych projektov. Najčerstverší z nich je kniha Ramble Trnava, ktorá ponúka špecifické knihárske prevedenie a vyše 80 analógových fotografií z prehliadaných mestských zákutí Trnavy.
Na výstave Human Sovereignity predstavili inštaláciu You.jpeg – objektív, s ktorým nesúhlasil nik a zároveň všetci. Objektív bol zabudovaný v tzv. black boxe, s ktorým bol návštevník konfrontovaný. Objektív reagoval na pohyb – každého návštevníka zaznamenal a následne odoslal na cloud. Tento proces je každému známy avšak málokto premýšľa nad tým, čo sa deje v pozadí a aká je fyzická reprezentácia cloudu. To sa snažili ilustrovať satelitné snímky datacentier z rôznych kontinentov, kde sa tieto dáta ukladajú a prelievajú. Človek, resp. jeho záznam, sa tak v jednom okamihu môže nachádzať na rôznych miestach, vo vlastníctve inštitúcii a jednotlivcov bez jeho kontroly či znalosti.
Mermade ponúka umelecko-remeselné objekty založené na exeprimentálnom prístupe k analógovým fotografickým technikám.