Palestínska techno kráľovná Sama' Abdulhadi na Pohode 2022

Palestínska techno kráľovná Sama' Abdulhadi na Pohode 2022

Na Pohode 2022 zahrá aj uznávaná palestínska DJ-ka a mimoriadne kreatívna producentka Sama' Abdulhadi. Svoje sety opisuje ako berlínske techno na libanonský spôsob. Významná popularizátorka elektronickej hudby na Blízkom východe získala hudobné vzdelanie v Bejrúte, Londýne, Paríži a Káhire. Pracovala na hudbe k filmom, hrala na festivaloch ako Fusion, OFF a Sziget a fanúšikom techna je dobre známa aj vďaka skvelým videám v rámci platforiem ako Boiler Room a Beatport (legendárne video z Boiler Roomu patrí medzi TOP 10 najsledovanejších nahrávok na ich obľúbenom YouTube kanáli). Toto leto jej nadupané techno sety roztancujú aj návštevníkov festivalov ako Coachela, Primavera, Exit i Pohoda.  

11. február 2022

Sama' Abdulhadi  je rodáčka z Palestínskeho Rámaláhu. Jej prvé skúsenosti s hudbou boli spojené skôr s hip-hopom a rapom, no postupne sa čoraz viac začala orientovať na technickú stránku veci, čo ju doviedlo k štúdiu v Bejrúte. Do Palestíny sa vrátila už viac zameraná na elektroniku a inšpirovala tú celú plejádu miestnych umelcov. Hudobné obzory a vzdelanie si doplnila štúdiom zvukového inžinierstva na SAE Institute London. Tu vznikli základy pre jej prvé albumy, ktoré vydala ešte pod pseudonymom Skywalker. Následne pôsobila v Káhire, kde pracovala na filmoch “The Builders” a “Thread and Wall”. V tom istom čase spolupracovala s aj oskarovým zvukovým inžinierom Nicolasom Beckerom, spojila sa tiež s arabským „hudobným inkubátorom“ Eka3 a založila vlastné vydavateľstvo Awyav.

Neskôr sa dostala k samotnému DJ-ingu, v ktorom zúročuje svoje audio-technické vzdelanie. Inšpirácie čerpá aj na cestách, počas ktorých nahráva zvukové sample, ktoré následne pretvára v štúdiu a využíva ich počas vystúpení. Sama' má za sebou aj polročnú rezidenciu na parížskom International City of Arts, pričom Francúzsky inštitút ju zvolil za laureátku rezidencie. Jej cieľom ale nie je len úspech, no skôr snaha zviditeľniť Palestínu na hudobnej mape sveta a pomôcť miestnym hudobníkom. Bola napríklad pri založení Unionu (umeleckej komunity v Rámaláhu, ktorá slúži aj ako platforma pre DJ-ov a producentov na zlepšenie ich zručností). Jej úsilie sa ale nestretáva vždy len s pochopením. Pre livestream v rámci Beatportu skončila vo väzení za „zneuctenie posvätného miesta“ (napriek tomu, že na to mala oficiálne povolenie). Na slobodu sa dostala až potom, ako vyše sto tisíc ľudí podpísalo petíciu za jej prepustenie. Od roku 2021 už vydáva nové veci pod menom Sama’ Abdulhadi a že to stojí za to, si nemusíte overovať len na streamovacích službách, ale napríklad aj osobne začiatkom júla v Trenčíne.