Ida Kelarová a Čhavorenge a Česká filharmonie na Pohode 2019
Ida Kelarová príde na Pohodu so speváckym súborom Čhavorenge v unikátnom spojení s Českou filharmóniou. Čhavorenge znamená v preklade „deťom“ a práve na rozvoj talentovaných rómskych detí z českých a slovenských osád je zameraný tento projekt. „Rómskym deťom chýba pocit, že sú v spoločnosti vítané. Snažíme sa pre ne vytvárať prostredie, ktoré ich motivuje, aby sa nevzdávali svojich snov a cieľov a aby išli za naplnením svojho životného príbehu,“ vraví o projekte jeho zakladateľka Ida Kelarová. Súčasťou Čhavorenge sa svojho času stali aj členovia skupiny Chalani z chatrče z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Projekt natoľko nadchol riaditeľku základnej školy v Moldave Andreu Papp, že založila na svojej škole niečo podobné – zbor Savorenge, ktorý už odohral aj spoločný koncert so žiakmi miestnej umeleckej školy. Savorenge sa počas koncertu symbolicky pridá v svojmu vzoru Čhavorenge.
15. máj 2019
Čhavorenge je súčasťou občianskeho združenia MIRET, ktoré sa zameriava na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži.Základom jeho repertoáru sú piesne z pera rómskeho skladateľa, gitaristu, speváka a pedagóga (a manžela Idy Kelarovej) Desideria Dužda, ktorý spoločne s profesionálnymi umelcami sprevádza zbor na koncertoch. Hlavnou misiou projektu je dať šancu deťom z komplikovaného prostredia, zviditeľniť ich, umožniť im prežiť nové cenné zážitky, motivovať ich a inšpirovať k novým veciam a zároveň ich učiť prezentovať rómsku kultúru na profesionálnej úrovni. Snahu Idy Kelarovej meniť svet prostredníctvom hudby opisuje aj fantastický dokument „O čo ide Ide“ v ktorom Ida okrem iného hovorí: „Keď som bola po prvýkrát v osade, tak som fakt mesiac nespala. Každú noc som videla oči tých detí, ako tam prežívajú, ako sú tam odsúdené na doživotie. Už som na to zvyknutá, ja tam chodím 20 rokov, ale vždy ma to nejako dostane...“.
Jej úsilie ale nie je vždy prijaté s nadšením. Keď bola deťmi na tábore Romano Drom (rómska cesta) v českom Jiřetíne pod Jedlovou, začal po nich nadávať muž bývajúci v susedstve areálu. Nadávky sprevádzali aj výstrely a neskôr slovne útočil aj na Kelarovej manžela, pričom sťažnosť na polícii bola najprv odmietnutá so slovami: „nerobte z toho kovbojku“. Po viacerých letných pobytoch Romano drom na východnom Slovenskom a v Čechách sa Čhavorenge spoločne s Českou filharmóniou pustilo pred rokom v Rudolfíne do natáčania CD. Album Hej Romale vyšiel v apríli 2018 a stal sa okamžite mimoriadne obľúbeným titulom. Začiatkom tohto roka otvorili obe telesá spoločným koncertom konferenciu Asociácie britských orchestrov v Belfaste. Rok po vydaní Hej Romale odvysielala Česká televízia naživo spoločný koncert Čhavorenge, Českej filharmónie a mnohých hostí z pražského Rudolfína. „Je pre nás veľkou cťou a pozoruhodnú výzvou," hovorí o spolupráci generálny riaditeľ Českej filharmónie David Mareček a ďalej dodáva: „Je skvelé, že môžu zažiť pocit naplnenia, radosť z nájdenia seba samého, teda niečo, čo môže byť medzníkom pre ich ďalší život. Veríme, že spoločne pomáhame tomu, aby bolo medzi ľuďmi menej predsudkov, bariér a neporozumenia. A naopak viac porozumenia, vzájomnej inšpirácie a krásnej hudby. Českí filharmonici spolu so zborom talentovaných rómskych detí pod vedením Idy Kelarovej vystúpia aj na Pohode 2019.