
Čo číta Pohoda: od Nicka Cavea po Davida Bowieho
Viete, ktorý intepret Pohody 2025 vydal knihu o jedle? Prečo sa oplatí prečítať si High Fidelity, podľa ktorej vznikla slávna rom-com s Johnom Cusackom? A v ktorej detskej ilustrovanej knižke nájdete festival Pohoda? Ponúkame vám knižné tipy, čo čítať, keď hudbu nechcete len počúvať.
20. marec 2025
Gabriel Sebő, Catering & Gastro
“Vedeli ste, že jeden z headlinerov rapu na Pohode 2025 je aj šéfkuchár a gastro guru? Americký raper Action Bronson je známy šéfkuchár, gurmán, cestovateľ a milovník kvalitnej gastronómie. Je autorom knihy o sile a význame výnimočnosti jedla, komunite, rodine, cestovaní, hudbe a kultúre – F*ck, That’s Delicious. Zažite gastronómiu počnúc rodinnými klasikami z NY, cez autentický streetfood, až po michelinovské reštaurácie, v sprievode gastronomického guru a headlinera Pohody 2025.”
Paula Poštolková, Production Management
“Ako veľká milovníčka komiksu a zároveň fanúšička Nicka Cavea, nemôžem odporučiť nič iné ako komiks nemeckého autora Reinharda Kleista Mercy on me. Jeho slovenský preklad prišiel autor osobne predstaviť do Bratislavy ešte v roku 2018 na bratislavský knižný festival, žiaľ fotku s autorom nemám :) Komiks veľmi pútavo zobrazuje Caveove začiatky a život mladého hudobníka, čo sa snaží preraziť v Berlíne či Londýne, ale aj neskoršie obdobia už úspešných Bad Seeds. Komiksová čiernobiela estetika sa totálne hodí k takému bizarnému hrdinovi akým je Nick Cave.”
Majo Tesák, COO & Project Management
“What came first, the music or the misery? Did I listen to music because I was miserable? Or was I miserable because I listened to music?” High Fidelity je absolútny rom-com-drama opus skorých dvetisícok – najmä ako film s Johnom Cusackom zavaleným platňami a banálnymi trápeniami krízy stredného veku, ale aj ako kniha. A keďže jasnú odpoveď na otázku vyššie neponúka, treba ju hľadať inde. Začal by som top trojkou lokálnych popmusic teórii od fantastického Karla Veselého – v xanaxovom hudobnom šlabikári Všechny kočky jsou šedé, v encyklopédií čiernej muziky od plantáží až po BLM Hudba ohně, a traktáte o lovesongoch 20. a 21. storočia Hudba srdca.
Ok, ak stále nič, po teórii skúste presah do praxe. Z posledných hudobných odyseí, ktoré sa mi zrastali s posteľou, vyberám battle Anthony Kiedis vs. Ahmir “Questlove” Thompson, teda Scar Tissue vs. Mo’ Meta Blues, ktorý u mňa končí 1:1, aj keď súťažia v úplne odlišných disciplínach. Kiedis v Scar Tissue v cyklickom farmaceutickom opare, ktorý zatemní aj kalifornské slnko, Questlove v šprtácko-dobráckom rozbijaní štruktúr – či už celej knihy alebo hip-hopu 90. rokov.”
Lukáš Grešš, PR & Media
“Dave Grohl, neuveriteľne skvelý hudobník a šialene skvelý rozprávač príbehov. Nielen hudobných, ale kniha Rozprávač vás presvedčí, že aj tých životných. A má veru o čom rozprávať. Nemusíte poznať dokonale jeho život, aby ste si tipli, koľko a čo všetko zažil s kapelami Scream a Nirvana. Dôvody toho, prečo si z jednej z najlepších koncertných kapiel sveta Foo Fighters “odbehol” do jednej z ďalších naj koncertných kapiel Queens of the Stone Age. V jeho rozprávaní sa strieda toľko hudobných osobností a dôležitých momentov hudobnej scény, až sa vám nechce veriť, že toto stihol jeden človek za svoj život, ktorý sa, našťastie od množstva jeho kamarátov, ešte neskončil.
Málokedy sa dostanete tak blízko a hlboko do pocitov svojho idola, ako v tejto knihe. Mimochodom je krásne zistiť, ako sa takéto legendy navzájom vnímajú. Zrazu zistíte, že pre vás nedotknuteľní hudobníci a hudobníčky majú tiež svoje nedotknuteľné idoly. Že aj váš obľúbený spevák a bubeník rovnako ako vy vníma iných hudobníkov. Zistíte, že všetko je na svojom mieste a všetci sme len ľudia. Zrazu zistíte, že je rovnaký človek ako vy a možno máte toho spoločného viac, než si myslíte. Napríklad u mňa a Davea to, že čas nevnímame podľa mesiacov a rokov, ale podľa hudby a albumov, podľa ktorých si vybavujete minulosť.”
Barbora Bodnárová, Contracts & Artist Hospitality
“Preferujem autobiografie, kto má čas na hodnotiace súdy a riešiť morálne dilemy. Ideálne zo zlatej éry rock-n-rollu, kedy bol kokaín naozaj čistý a speedball skôr konzervoval ako zabíjal. Skúste aj vy Slasha, Erica Claptona alebo Ketiha Richardsa.
Ešte radšej ako čítam, si pozerám obrázky. Predsa je to len menej práce. A nie sú lepšie knihy o hudbe ako zvukové leporelá s Packou. Začali vychádzať aj v preklade (nie že by to bolo podstatné) a idú aj v ústrety moderným žánrom. Hip-hop mám už v košíku a v origináli je už aj Paco DJ.”
Jana Kopecká, PR & Media
“Už sa neviem dočkať, kedy sa pustím do čítania Acid for the children – autobiografie kultového basgitaristu, herca a nakoniec aj spisovateľa Flea, ktorý nedostal svoju prezývku “blcha” len tak pre nič za nič. A hoci kapelu Red Hot Chilli Peppers nejak zvlášť neobľubujem, Flea ako osobnosť ma neskutočne baví a aj vďaka nemu bol koncert Atoms for Peace na Pohode 2013 pre mňa jedným z najkrajších hudobných zážitkov v živote vôbec.
Ak chcete čo to naučiť o významných hudobných osobnostiach aj vaše deti, jednoznačne odporúčam sériu knižiek Little People, BIG DREAMS od španielskej spisovateľky Maria Isabel Sanchez Vegara. Dozvedia sa, že aj tie najväčšie hviezdy boli raz malými deťmi, že sa netreba báť si ísť za svojimi snami, akokoľvek šialene a nereálne môžu na iných pôsobiť, no najmä, že sa oplatí byť samými sebou. My máme doma Davida Bowieho, vďaka čomu už aj moja trojročná dcéra vie nielen to, prečo mal každé oko iné, ale aj ako sa z malého rojka stal rešpektovaný umelec.
Mimochodom vedeli ste, že Pohodu nájdete v detskej knižke? A to so všetkým, čo k tomu patrí – koncerty, vyhliadkové koleso, stánky s občerstvením, deti na vozíkoch či vytŕčajúce nohy zo stanu – a to všetko v krásnej ilustrovanej podobe od Márie Nerádovej. V knižke Poďme objavovať Slovensko putuje malé prasiatko s rodičmi po Slovensku a neobídu ani Trenčín a náš festival. Jednoznačne odporúčam, ak máte doma aj vy malých Pohoďákov a Pohoďáčky.”
Monika, Booking & Contracts & Artist Hospitality
“Dežo – K Dežovi má priviedla triedna učiteľka na gymnáziu, ktorá bola aj našou slovenčinárkou. Dostala som od nej napálené! CD 4/4 a okrem toho, že má takto jednoducho naviedla na jednu z maturitných otázok zo Slovenčiny (Ivan Štrpka a tzv. Osamelí bežci), otvoril sa predo mnou aj svet hudby Deža Ursínyho. Až pri počúvaní tohto CD, som prišla na to, že Dežo je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú, ktorý som ako dieťa zbožňovala a všetko do seba začalo zapadať.
Keď vyšla Moja milá pani, dostala som ju k narodeninám a čítala som ju s veľkým nadšením. Je to kniha o Dežovi, no jeho vlastnými slovami. Sú to listy, čo písal, ale často v nich zaznejú aj slová, ktoré neskôr použil vo svojej hudbe. Vidno tam ako uvažuje, čo prežíva a mne sa veľmi páčilo, ako kladie slová vedľa seba. Musím sa k nej opäť vrátiť.”
Ku každej odporúčanej knižke odporúčame ako podmaz náš Pohoda 2025 playlist.