Pohoda – Zveľaďujeme slobodu

Pohoda – Zveľaďujeme slobodu

Festival Pohoda získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP na projekt Keeping up the Freedom. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. www.eeagrants.sk. Partnerom projektu je Iceland Music icelandmusic.is (organizácia zaoberajúca sa exportom islandskej hudby).

V rámci projektu realizueme nasledujúce aktivity: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach, program Café Kušnierik a Tepláreň stageu na festivale Pohoda a Koncert pre všímavých.

AKTUALITY

KONCERT PRE VŠÍMAVÝCH 2023

Posledným podujatím v rámci projektu Zveľaďujeme slobodu bol Koncert pre všímavých, ktorý sa tradične konal 17. novembra – v deň začiatku Nežnej revolúcie. Tento rok prebehol na Primaciálnom námestí v Bratislave. Symbolickým bol koncert legendárneho Michaela Kocába s kapelou Karpatské chrbáty či ukrajinských Go_A, umelecký pohľad na súčasné Slovensko priniesli FVCK_KVLT.





Moderátorom večera bol Bene, ktorý na úvod zahral s Rolandom Kánikom. Na koncerte vystúpil aj Jakub Pružinský. V prestávkach medzi koncertami vystúpili so svojimi príhovormi Jana Kovalčiková, Samuel Kováčik, Zuzana Fialová a 17 mládežníckych a študentských organizácií a iniciatív (www.krokvpred.sk). Po koncerte si návštevníci a návštevníčky mali možnosť zatancovať na Piaggio Silent Disco.




CAFÉ KUŠNIERIK NA POHODE 2023

Vďaka projektu sme aj v roku 2023 mohli priniesť na Pohodu nielen zujímavé kapely z Islandu, ale aj zaujímavé debaty a kapely zo Slovenska. 

Symbolicky, v Café Kušnierik patrili tri sloty jednej z najdôležitejších postáv islandskej hudobnej scény - Sigtryggurovi Baldurssonovi. Siggi bol blízkym priateľom nášho drahého Juraja Kušnierika, novinára, aktivistu a dobráka, po ktorom je stage pomenovaný. Siggi spoluzakladal kultových The Sugarcubes alebo Kukl, v ktorých spievala Björk. Momentálne sa okrem hudby venuje vyvážaniu islandskej hudby – a že to robí dobre, o tom svedčí povesť tohoto maličkého ostrova na svetovej hudobnej scéne.

Siggi je zjavne muž mnohých tvárí, tú nadhľadovú ukazuje pod menom Bogomil Font. Bogomil Font predviedli latino, swing a mambo na štýl Sinatru a Nata King Colea, to všetko na islandský spôsob a s parádnym komickým nádychom. 

V projekte Paddan hrá s Birgirom Mogensenom, s ktorým spoločne figurovali aj v kapele Kukl. Na Pohode Paddan odpremiérovali ich nový materiál, ktorý oficiálne vydajú až na jeseň tohto roka, takže exkluzívne návštevníci počuli piesne, ktoré ešte nikto nepočul. 

Ešte pred koncertami Siggi debatoval v diskusii s názvom Island - ostrov hudby o tom, ako prišlo k islandskému hudobnému zázraku a či je niečo také možné aj v prípade Slovenska. 

V rámci diskusie s názvom Trenčín sa mení, buď pri tom! sa hostia pozreli na to, prečo sa Trenčín rozhodol investovať do kultúry, a tiež na to, ako získanie titulu Európskeho hlavného mesta kultúry a vytvorenie dvoch kultúrno-kreatívnych centier - Hviezda a Fab lab -  pretvára Trenčín na kvalitné miesto pre prácu a oddych. 

Z Islandu sa v Café Kušnierik predstavili aj skvelí electropopoví Vök a zo slovenských kapiel to boli RozpoR, Karpatské chrbáty, Tono S., Matus O., Anika Iris, Got Blue Balls a spomienkový koncert na Dana Heribana.


TEPLÁREŇ NA POHODE 2023

Tento rok sme pokračovali aktivitami Slovenskej Teplárne aj na festivale. Priniesli sme nový stage s názvom Tepláreň, ktorý sa stal nielen symoblicky miestom oslavujúcim slobodu, LGBTI+ a rovoprávnosť pre všetkých. 
Dopoludnia sa v Teplárni konali divadelné predstavenia a diskusie Teplárne Nahlas. Z divadiel sa predstavili PiNKBUS, Jozef Vaľo a Smútok v srdci, falafel v placke.

V rámci série diskusií Tepláreň Nahlas sme sa venovali témam Rodina pre všetkých?, Európa pre všetkých?, Cirkev pre všetkých? a Ľudské práva pre všetkých?

Popoludňajší program patril hudbe, zábave a tancu. Cakes Da Killa z Ameriky priniesom smŕšť hip-houseu, britskí The Orielles predstavili skvelý indie koncert, Nina Kohout zahrala aj nové pesničky, česká Miss Petty predviedla strhujúcu drag show s jej vlastnou tvorbou. Skvelí boli pesničkári NaiKavols a Zabiť Františka, Tep La Ren Cabaret predstavil množstvo nielen hudobného programu a v rámci neho vystúpil aj Vojtik. DJi a DJky Vesnu, TRANSmisiaIAmNøt sprevádzali svojimi setmi tancujúcich ľudí až do rána.




POHODA DEŇ_FM 2023

Aj tento rok sme v spolupráci s Rádiom_FM prinesli deň plný pohody, skvelej hudby a festivalovej atmosféry do vysielania Rádia FM. Pohoda deň_FM sa konal 12. mája v štúdiách Slovenského rozhlasu počas celého dňa. Vstup na podujatie bol voľný.

V predstihu tak návštevníci mali možnosť “ochutnať”, čo ich na Pohode tento rok v júli čaká. Pete & Bas z Británie predviedli, ako znie rap v podaní dvoch sedemdesiatnikov. Londýnske duo O. sme predstavili ako objav z festivalu Eurosonic. Slovenskú hudobnú scénu zastúpili popová Zea, drumnbass&popový projekt Meowlau X Val, undergroundový raper Dušan Vlk, indie rockoví Krstní otcovia, DJka TRANSmisia a duo Waterbased, ktoré nedávno vydalo debutový album. Zastúpená bola aj Ukrajina, svoj set odohral DJ Lazy Jesus so svojím projektom UA TRIBAL.

Súčasťou Pohoda Dňa_FM bol aj legendárny turnaj v stolnom futbale, v ktorom sa dali vyhrať lístky na Pohodu. Súčasťou podujatia bola aj oficiálna tlačová konferencia, na ktorej sme predstavili ďalšie novinky z festivalu a porozprávali sme o ďalších plánoch, ktoré máme v rámci projektu Pohoda - Zveľaďujeme slobodu, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP (www.eeagrants.sk). Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.





KONCERT PRE MARTINU A JÁNA V GREGOROVCIACH 2023

Koncert pre Martinu a Jána, sa uskutočnil v sobotu 6. mája v areáli Základnej školy v Gregorovciach. Koncert otvorila talentovaná indie-folková pesničkárka Arny Margret z Islandu a vystúpila aj jedna z najúspešnejších a najobľúbenejších slovenských speváčok Jana Kirschner. Súčasťou podujatia bola aj diskusia, v ktorej hosťami Zuzany Wienk boli Zlatica Kušnírová a Jozef Kuciak.
Piateho mája by Martina Kušnírová a Ján Kuciak oslavovali piate výročie svadby. Ich lásku sme si pripomenuli silným koncertom na nádvorí školy, do ktorej chodila Martinka. 








KONCERT PRE VŠÍMAVÝCH 2022

17. novembra sme mohli aj vďaka grantu na projekt Keeping up the Freedom realizovať ďalší Koncert pre všímavých. Podujatie je našou tradičnou umeleckou a občianskou oslavou výročia Nežnej revolúcie.

Program Koncertu pre všímavých v roku 2022 vznikol ako spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie a viaceré spojenia priniesol aj na samotnom pódiu na Námestí SNP v Bratislave.

Koncert otvoril Slovenský komorný orchester, s ktorým zaspievali Jana Kirschner a Michal Kaščák. Michal sa predstavil aj s kapelou Bez ladu a skladu a Drť, ku ktorej sa tentokrát pripojil aj Fedor Gál. Zahrali aj Chalani z chatrče a kapely Neha!, Rozpor a Para. Zaujímavé kolaborácie ponúkli Vec, Tono S. a Zuzana Mikulcová či spojenie slovenského a maďarského folklóru v rámci vystúpenia kapiel Muzička a Varjos. Zastúpenie mala aj židovská menšina, ktorú predstavili skvelí muzikanti v rámci projektu Chasidské piesne a rusínsku kultúru na koncerte zastúpil Štefan Štec. Záver koncertu patril súčasnejším žánrom, kedy zahrali B-Complex a ukrajinská speváčka a rapperka Alina Pash.





CAFÉ KUŠNIERIK NA POHODE 2022

Súčasťou projektu sú aj koncerty islandských umelcov a debaty v Café Kušnierik. Je v tom veľa symboliky – Juraj Kušnierik bol obdivovateľom a propagátorom islandskej hudby, napísal o nej aj vynikajúcu knihu Hudba ostrova. V priestore pomenovanom po Jurajovi vystúpia Islandské umelkyne Arny Margret a Lay Low a duo Gróa. Kocnerty týchto kapiel boli realizované s partnerom festivalu Pohoda Iceland Music. Okrem nich vystúpili aj domáce mená ako Hvozd, Tonrádu Lue, Saténové Ruky, The Wilderness a rómska kapela z Čierneho Balogu Šukovci. Súčasťou programu bola aj ekumenická bohoslužba a viaceré debaty. Liga za Duševná zdravie prišla s diskusiou Narcizmus všedného dňa a narcizmus v politike. Gyncast prišiel s debatou Tehotenstvo a festivaly a SOZA oslávila na Pohode 100 rokov s debatou Ženy v hudbe a workshopom Napíš si svoj hit.

100 rokov SOZA: diskusia i workshop v Café Kušnierik
Dlhoročný partner Pohody SOZA oslavuje v tomto roku storočnicu. Na Pohodu príde s diskusiou Ženy v hudbe, na ktorej budú hovoriť o tom, čo znamená pre ženu tvoriť a pracovať v hudobnom odvetví na Slovensku. Jana Močková z Denníka N sa porozpráva s Janou Lokšenincovou (Slnko Records), Ester Wiesnerovou (Za hranice s hudbou), speváčkou Tamarou a producentkou Martinou Kotlárikovou.

Okrem diskusie budú mať tvoriví účastníci Pohody možnosť napísať si svoj vlastný text piesne v rámci textárskeho workshopu. Ten povedú skúsení slovenskí textári - Daniel Hevier, Braňo Jóbus (Vrbovské vetry, Karpatské chrbáty) a Vlado Janček (Saténové ruky).

SOZA sa za sto rokov vyprofilovala na organizáciu, ktorá sa aktívne zaujíma o práva autorov doma i v zahraničí a dnes je regulárnou kultúrnou inštitúciou, ktorá poskytuje relevantné štatistiky a údaje pre kultúrnu obec. 

Tehotnosť a festivaly
Mnoho žien si leto bez Pohody nevie predstaviť. Zúčastniť sa ale festivalu, ak je žena tehotná? Je vôbec vhodné, aby tehotné ženy navštevovali festivaly? Sú pre ne a dieťa bezpečné? Môže napríklad nadmerný hluk poškodiť sluch plodu? Čo všetko treba brať do úvahy?

V piatok po jedenástej sa v Café Kušnierik o tejto téme porozpráva moderátorka Janka Imrichová s primárom a prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne Petrom Kaščákom.

KONCERT PRE MARTINU A JÁNA V GREGOROVCIACH 2022

Prvým podujatím, ktoré sme vďaka tomuto grantu realizovali bol Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach. 7. mája 2022 vystúpili v areáli miestnej základnej školy hviezdy žánru indietronic – kapela múm, ktorá zahrá naživo soundtrack ku kultovému nemému filmu z 30. rokov Menschen am Sonntag. Na koncerte zahrala aj Nina Kohout, minuloročná víťazka Radio_Head Awards v kategórii Objav roka. Súčasťou akcie bola aj inštalácia SME S VAMI Michala Kačmára, ako aj diskusia s názvom Zápas o slušné Slovensko. Hosťami Zuzany Wienk budú Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak, vyšetrovateľ Martin Juhás a bývalý šéf tímu Kuciak Peter Juhás.

POHODA DEŇ FM - ZAHÁJENIE PROJEKTU

Zahajujúcou aktivitou projektu bola tlačová konferencia, ktorá sa uskutočnila počas podujatia Pohoda deň FM, 6. mája 2022 v budove Slovenského rozhlasu a éteri Rádia_FM. Fanúšikovia mali možnosť sa prísť osobne stretnúť s organizátormi, zahrať si stolný futbal o lístky na festival  Pohoda a organizátori Pohody prezradili nové mená a ďalšie novinky, vrátane zahájenia projektu počas oficiálnej tlačovej konferencie.

V rámci programu sa predstavil Donny Benét s kapelou, ktorí už dávnejšie prirástli návštevníkom Pohody väčšmi k srdcu. Z východného pobrežia Austrálie prinesli spolu s ním závan 70. rokov, psychedélie a veľa slnka kapela Greatest Hits. Temnejšiu a snovú atmosféru ponúkli hviezdy žánru indietronic – islandská kapela múm, ktorá zahrala naživo soundtrack ku kultovému nemému filmu z 30. rokov Menschen am Sonntag. Z domácej scény sa predstavili FVLCRVM, Quatro Emocione, 52 Hertz Whale a Nina Kohout. 

Tlačovú správu s programom si môžete stiahnuť tu.

O PROJEKTE

Projekt Pohoda – zveľaďujme slobodu získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska
v sume 181 000 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 27 000 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je propagovať demokraciu prostredníctvom kultúry a umenia, obhajoby základných hodnôt slobody a tolerancie a hovorením o tom, že je dobre, že ju máme.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných
z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP na obdobie 2014 – 2021 dosahujú 1,55 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:
#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom podľa ich HDP.
 
Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý je určený pre členské štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než 90% priemeru EÚ. Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.