NAY tanečný dom opäť plný elektrizujúco zvučných mien

NAY tanečný dom opäť plný elektrizujúco zvučných mien

Michal Noga, Mojšeband, Peter Vajda, Morongovci, Muzička, Štefan Štec či rumunský Szásczavás band. To je len hrubý výber zvučných mien zo súčasného folklórneho diania, ktoré vás rozhýbu pod strechou NAY Tanečného domu. Dramaturgia je rozdelená na dennú a nočnú časť: denná – zameraná na interaktívne tanečné  workshopy ponúkajúce výber z toho najlepšieho z tradičnej ako aj súčasnej tanečnej kultúry. Nebudú chýbať ani obľúbené a originálne pohybové kreácie s názvom Clip dance či Flitre v rytme pripravované exkluzívne pre každý ročník festivalu. Odporúčame, aby ste si energiu prišli dobyť aj počas večera, či končiacej sa noci. Stačí spomenúť belgické trio Blow Trio, francúzsky ACID ARAB, Baloji či La Manbanegra. 

04. júl 2017

„Pohoda v Pohybe”
Radoslav Piovarči a Michal Heriban povedú sobotňajší tanečný workshop. Jednoduchým a zábavným spôsobom si zatancujete partneriny z oblasti súčasného tanca, fyzického divadla v kombinácii s tanečným cirkusom.  Počas workshopu tak možno natrafíte na niekoho zaujímavého, koho si zdvihnete, otočíte, objímete, alebo sa len vtipne a príjemne rozhýbete do ďalšieho dňa na Pohode. 

„Vtedy na východe” Š. Štec, ľudová hudba. R. Kertisa
Štefan Štec je propagátorom rusínskeho tradičného folklóru na Slovensku, je držiteĺom niekoľkých národných ako aj medzinárodných cien. Tento brilantný spevák a tanečník sám hovorí, že sa na festival Pohoda vždy rád vracia, hlavne pre jeho neopakovateľnú atmosféru. Tentokrát príde ako účinkujúci. V piatok o jednej zaspieva a zatancuje v Nay tanečnom dome so svojou manželkou Dušankou a ako spevák sa predstaví aj pri sobotnom Vítaní Slnka na hlavnom stagei.  Sprevádzať ho bude výnimočná ľudová hudba Radoslava Kertisa. Pripravte si nohy, ruky a hlasivky, je sa na čo tešiť.. 

Chasidskská chasa – MojšeBand / L. Luptáková
MojšeBand bravúrne interpretuje staré židovské piesne zo Slovenska. Mojši bolo pôvodné pomenovanie pre klezmerov žijúcich na Slovensku. Títo hráči sa okrem toho, že hrali tradičnú židovskú hudbu, venovali kvôli obžive aj interpretácii slovenskej hudby. Hráči Mojšebandu túto tradičnú hudbu obohacujú o vlastné podnety z oblasti chansónu, etna, worldmusic a jazzu. Židovské tance budú učiť Linda Luptáková a Marek Sabol.
Cimbal, spev, furulya - Michal PAĽKO, Akordeón, bordon, jewish harph - František KUBIŠ 

„Flitre v rytme”- P. Polnišová, L. Cmorej
Dvojica, ktorá vždy vyčarí prudko kreatívne variáce plné vtipu a osobnostného šarmu. No blysnúť sa vlastným pohybovým štýlom v štýle  „Ylvis“, nechajú tento krát hlavne na Vás. Nepremárnite preto túto jedinečnú šancu a hlavne zostaňte v rytme Pohody.

Z pastierskej kapsy, lektori: B&F Morongovci, hrá: Muzička
Barborka a Fero Morongovci sú manželia, zároveň už viac ako 10 rokov tvoria stabilný pilier dramaturgie Nay tanečného domu. No tohtoročnej Pohode Vás prevedú tanečnými regiómi Slovenska, kde pastierska kultúra zanechala výraznú charakterovú stopu, možno sa prebudí aj vo Vás. Určite tomu pomôže aj Muzička z Bratislavy, ktorá je známa svojím živelným prejavom a jedinečným viachlasným spevom.

Rómske zoskupenie z Transylvánie Szászcsavász (RO)
Svetovo uznávaná rómska kapela po úspešných koncertoch odohraných vo Francúzsku, Španielsku, či USA zahrá aj na Pohode. Lídrom Szászcsavász bol legendárny primáš Jámbor István, ktorého rodinní spoluhráči prezývali aj hudobný boh. V súčasnosti kapelu tvorí mladšia generácia interpretačne rovnako vynikajúcich muzikantov. Energiu do žíl vám na festivale Pohoda poskytnú v Nay tanečom dome vo forme tanečného workshopu v piatok o piatej a v nočnom programe Rómsky bašável o druhej ráno. V programe sa okrem rumunských Szászcsavász band predstaví flamencová Libuša Bachratá s  Tocalo Flamoecno a vynikajúci primáš Michal Noga so svojou kapelou a tanečným sólistom Petrom Vajdom.

Costa Sierra i Selva Alcatraz, hrá: Puro Peru
Kto chce zažiť nefalšovanú exotiku na našej Pohode, tak by určite mal do svojho osobného lineupu zaradiť a naživo zažiť aj originálne domorodé zoskupenie Puro Peru, ktoré hrá podmanivý juhoamerický tradičný folklór z rôznych regiónov Peru, či už od Ánd alebo Amazónskeho pralesa. Základom je música criolla, folklór doplnený prvkami jazzu a vážnej hudby. Samozrejem bude súčasťou aj exotická tanečnica, ktorá bude viesť aj tanečný workshop.

A predsa sa točí – tradičné kruhové tance z Moldavska 
lektor: S. Juhász, hrá:Miklós Király Band /HU/
Enegicky výdatnú ochutnávku moldavskej tradičnej kultúry ponúknu profesionálni tanečníci spolu s  Miklóš Kiraly Band. Toto štylové hudobné zoskupenie zložené z mladšej generácie profesionálnych sláčikových maďarských a moldavských muzikantov bude pre festival Pohoda špeciálne doplnené o zvuk originálneho citarového nástroja kobza. Nástroj je na americkom kontinente známejší ako dulcimer používaný v country.Nechate sa nachvíľu vtiahnuť do magického kruhu moldavských tancov v NAY TANEČNOM DOME v sobotu o 13.00.