Debaty s hudobnými profesionálmi
Aj v tomto roku budú na festivale debatovať špičkoví hudobní profesionáli ako napríklad šéf najväčšieho showcaseového festivalu v Európe – Eurosonic, dramaturg brightonského The Great Escape, šéfredaktor odborného hudobného magazínu IQ, či šéfka Lollapaloozy Berlín. Budú tiež hodnotiť šance slovenských hudobníkov na svetovej scéne v listening session, dvojhodinovej nekompromisnej počúvacej debate v Rádioaktívnej zóne. Okrem troch debát v angličtine bude v Optimistane aj debata s Davidom Kollerom, Vecom a Datrom z Rozporu.
06. júl 2016
Can music help to save democracy?
Vie hudba “pohnúť zemeguľou”? V našej histórii máme dôkazy, že to funguje, veď napríklad uväznenie The Plastic people of The Universe spustilo v Československu najvýznamnejšie hnutie proti komunizmu Charta 77 na čele s Václavom Havlom. Na druhej strane existuje mnoho príkladov, kedy umelci podporovali totalitné režimy. Má hudba riešiť aj spoločenské témy? Spoločenské angažovanie sa nie vždy oplatí - často totiž uberá lajky na facebooku… Má ešte rock and roll v sebe rebéliu? Ako vyzerá sloboda hudby v Rusku? Ako sa stalo, že nešťastie v hudobnom klube v Bukurešti viedlo k demisii premiéra? Pomohla hudba zblížiť rozdelené národy bývalej Juhoslávie? Ako je to hudobníkmi na Slovensku? O tom budú debatovať ruský promotér Semyon Galperin, Codruta Vulcu z Rumunska, Matjaz Mancek zo Slovinska a Jozef Lupták za Slovensko. Moderuje Vic Galloway z BBC Scotland.
Will music save Europe?
Šéfredaktor IQ magazínu Gordon Masson povedie panel "Will music save Europe?" Vraví sa, že hudba je univerzálny jazyk. Sen o “univerzálnej” Európe sa začína rozpadávať… Majú zmysel programy ako European Talent Exchange Program (ETEP), ktoré podporujú výmenu hudby medzi krajinami? Ako sa hudba vysporadúva so separatistickými tendenciami, ktoré už "uspeli" vo Veľkej Británii? Spojená Európa praje slobodnému pohybu hudobníkov, v hudobnej brandži sú výrazne angažovaní ľudia ako šéf Glastonbury Michael Eavis, ale aj mnohé mladé kapely, ktoré sympatizujú s nacionalizmom. Môže hudba poraziť populizmus, nacionalizmus a xenofóbiu? Pomôže udržať Európu takú, akú ju poznáme? Na tieto témy budú diskutovať Allan McGowan, spoluorganizátor a moderátor vplyvných hudobných konferencií, Fruzsina Szép, šéfka Lollapaloozy berlín a exriaditeľka Szigetu, Ruud berends, riaditeľ festivalu Eurosonic a jedna z postáv európskeho programu ETEP a za Slovensko promotérka a agentka Táňa Lehocká.
Listening Session
Vybrali sme 12 pesničiek slovenských kapiel, ktoré hrajú na tohtoročnej Pohode, a poslali ich zahraničným odborníkom. Tí na ne povedia svoj názor počas listening session v Rádioaktívnej zóne. Vzal by Adam Ryan, dramaturg festivalu the Great Escape vybrané kapely na svoj festival? Zahral by Vic Galloway ich hudbu vo svojej relácii na BBC? Zaradil by ich šarmantne sarkastický Ruud Berends do programu ETEP? A čo si o tom myslí Jeremy Hulsh, cestujúci za hudbou a s hudbou po celom svete? Vášnivú debatu moderujú Vierka a Galager.
Rež a rúbaj do krve – totalita a hudba.
Hudba dokáže zázraky, ale niekto vymyslel aj pieseň „Rež a rúbaj do krve“. O vzťahu medzi totalitou a hudbou porozpráva David Koller, autor iniciatív ako „S komunisty se nemluví“, Datra z antifašistického Rozporu a Vec.