Airport Trenčín 11 — 13 July 2024
Sprievodný program

Sprievodný program SK

URPINER ZÓNA

PIATOK:

12:45 - 13:45 Ako sa rodí pivo Urpiner - Pohľad do zákulisia Pivovaru (R. Obertík, F. Nagy / Slovenské gajdošské združenie)
15:15 - 16:15 Pivo a hokej - Talkshow so svetovými slovenskými hokejistami (R. Lintner, V. Országh)
17:45 - 18:45 Geniálne svetové videoklipy, na ktoré sa nedá zabudnúť (P. Konečný)

SOBOTA:
12:45 - 13:45 Ako sa rodí pivo Urpiner - Pohľad do zákulisia Pivovaru (R. Obertík, F. Nagy)
15:15 - 16:15 Pivo, chlieb náš každodenný - Talkshow s majiteľmi pivovaru (B. Cvik, Ľ. Vančo / Slovenské gajdošské združenie)
17:45 - 18:45 Pivo a kinematografia - Najväčší Filmový kvíz na Pohode (P. Konečný)

Široký sortiment pív a pivných špeciálov / Poctivé alko a nealko čapované pivá / PIVOBRÁNA - originálne pivné delikatesy z malých remeselných pivovarov / Priestranná terasa / Pestrý sprievodný program a množstvo skvelých darčekov.

+++

SLOBODNÝ ATELIÉR: TU A TERAZ

Kurátor: Omar Mirza
Miesto: drevený kontajner v Café Kušnierik

PIATOK:
11:15 – 13:45 Jozef Danglár Gertli
13:45 – 15:15 Gabriela Birošová
16:15 – 17:45 Martin Žltý Jenča
18:45 – 20:15 Filip Ovádek
21:15 – 22:45 Andrej Kolenčík
SOBOTA:
13:45 – 15:15 Igor Derevenec
16:15 – 17:45 Monika a Bohuš Kubinskí
18:45 – 20:15 Erik Sikora
21:15 – 22:45 Jana Mináriková feat. Stano Kováč

90 minút. 10 vizuálnych umelkýň a umelcov. Dva dni. Jeden drevený kontajner. Sloboda umenia, neopakovateľnosť okamihu – tu a teraz! Kto príde, zažije.

+++

UNIVERZITA KOMENSKÉHO: DISKUSNÝ STAN A PROJEKT ECOmenius

Univerzita Komenského sa cez projekt ECOmenius už dlhodobo spolupodieľa na zelenšej Pohode. V rámci projektu vysvetľujú dobrovoľníci na festivale, ako lepšie separovať odpad. Edukačný rozmer majú aj workshopy a inšpiratívne prednášky či debaty v univerzitnom stane. 

Tento rok sa návštevníci stanu UK dozvedia o „neviditeľnom“ Aspergerovom syndróme i prehliadanej komunálnej politike. „Vedátor“ porozpráva o cestovaní v čase i o guľatosti zeme a kariérová poradkyňa usmerní nerozhodných. Debatovať sa bude tiež o suburbanizácii Bratislavy, reforme verejnej správy, prienikoch umenia a matematiky či bezpečnosti na školách. 

PIATOK:
11:15 – 11:45:
 Predmestie alebo dedina? Suburbanizácia v zázemí Bratislavy 
V zázemí Bratislavy pribudlo viac ako 50-tisíc bytov a populácia sa zväčšila o takmer 100-tisíc obyvateľov. To je ako keby sa celý Prešov presťahoval k Bratislave. Čo sa deje v okolí nášho hlavného mesta a aké dôsledky prináša takáto rozsiahla premena pre našu spoločnosť? Vytvárame moderné predmestia alebo len novú podobu vidieka? Aj o tom porozpráva geograf – a mimochodom aj autor mnohých skvelých fotografií z Pohody – Martin Šveda.
Hosť:  Martin Šveda

12:00 – 12:30: Komunálna politika – fascinujúci svet so zásadným vplyvom na náš každodenný život 
Keď sa povie politika, mnohí si okamžite predstavia parlament, vládu či prezidenta, prípadne medzinárodných lídrov. V tomto smere je komunálna politika pomerne prehliadanou oblasťou. Má pritom bezprostredný vplyv na náš každodenný život. Akú rolu má jej úroveň v moderných demokraciách? Aké náročné je politické súperenie na komunálnej úrovni? V čom spočívajú špecifiká komunálnej politiky u nás v porovnaní s ďalšími krajinami Európy?  Aj o tom porozpráva v stane UK politológ Daniel Klimovský. 
Hosť:  Daniel Klimovský

13:45 – 14:15: Maľba a krása matematiky 
Matematička Alexandra Dyalee získala za svoju umeleckú tvorbu viaceré medzinárodné ocenenia. V tvorbe prepája maľbu s matematickými formuláciami. Ako sama vraví, nielen maľbu, no aj akékoľvek iné umenie, vrátane matematiky, je možné vytvoriť pohľadom na ten najobyčajnejší moment. Počas prednášky vám Alexandra ukáže, ako na to. Budete si tak môcť skúsiť, čo dokážete z prítomného okamihu vyťažiť jedine vy. Na záver vás cez ukážky svojej tvorby prevedie procesom pozerania sa na svet optikou umenia a matematiky . 
Hosť:  Alexandra Dyalee 

14:30 – 15:00: Bezpečnosť na školách 
Po tragickom útoku na Univerzitu Karlovu v Prahe v decembri minulého roku sa aj na Slovensku rozbehla diskusia o ochrane tzv. „ mäkkých cieľov“. Nie je to len virtuálna hrozba, ktorú poznáme skôr z amerických filmov? Ako sa slovenské školy (a ministerstvo školstva) pripravujú na bezpečnostné incidenty? Kam sme sa v uvažovaní o hrozbách na slovenských školách posunuli za pol roka?  A čo robí pre ochranu svojich študentov Univerzita Komenského?  
Hostia: Branislav Tichý a Martin Královič 

16:30 – 17:00: Ako vieme, že je Zem guľatá? 
Ako sme prišli na to, že Zem je guľatá? Od starovekých gréckych experimentov až po dnešné satelitné snímky a technológie... Preskúmame, ako veda postupne odhalila pravdu o tvare našej planéty a možno aj to, prečo niektorých dôkazy nedokážu presvedčiť. 
Hosť: Samuel Kováčik

SOBOTA:
11:15 – 11:45: Kde sme a kam smerujeme? 

(Pohľad na Slovensko prostredníctvom geolokačných údajov z mobilnej siete)
Náš každodenný život je čoraz dynamickejší. Flexibilný pracovný čas, práca z domu či práca v priemyselných a biznis centrách – to všetko ovplyvňuje denný režim obyvateľov a ich priestorovú koncentráciu. Využitie mobilnej komunikácie vytvára nové príležitosti pre sledovanie týchto fenoménov. Kde sa ľudia koncentrujú počas dňa a počas noci? Kam dochádzame do práce a školy? Kde trávime víkendy? To všetko vieme modelovať s využitím geolokačných údajov mobilnej siete. 
Hosť:  Martin Šveda

12:00 – 12:30: Reforma verejnej správy – potrebujeme ju, alebo nie? 
Reforma verejnej správy je občas považovaná za fantómovú reformu. Mnohí ju spomínajú, mnohí dokonca upozorňujú na jej potrebu, no keď sa začne rozprávať o jej konkrétnejších kontúrach, len málo ľudí má o nej reálnu predstavu. Tvorba a výkon verejných politík v praxi často podlieha náladám politikov. Ich zásahy sú častokrát reakciou na konkrétny prípad a v konečnom dôsledku tak vedú k tomu, že administratívny systém sa stáva pomalším, menej zrozumiteľným či efektívnym. Čo si máme predstaviť pod reformou verejnej správy? Prečo aktuálny systém zaostáva za potrebami praxe? Prečo si vlády s touto reformou nevedia rady? Ako by sme mali postupovať?
Hosť: Daniel Klimovský

13:45 – 14:15: Život s Aspergerom: Čo znamená "myslieť inak"? 
Počuli ste už mená ako Elon Musk, Bill Gates, alebo Hans Christian Andresen? Okrem výnimočného nadania ich spája Aspergerov syndróm. Ten je častokrát sprevádzaný problémami v oblasti sociálnej interakcie a komunikácie, emocionálne neprimeraným správaním, no niekedy aj s nadpriemerne vysokým intelektom a s tým spojenými mimoriadnymi výsledkami. O živote s tzv. „syndrómom čudákov“ či „neviditeľnou diagnózou“ nám porozpráva Alexandra Dyalee.
Hosť: Alexandra Dyalee 

14:30 – 15:00: Je OK nevedieť, čo ďalej
Sú ľudia, ktorí od detstva vedia, čo chcú v živote robiť a kým chcú byť, no mnohí z nás v sebe tieto otázky riešia počas celého života. O našom budúcom smerovaní a nových pohľadoch na túto tému porozpráva psychologička a kariérová poradkyňa Dominika Volek. Okrem toho ponúkne viaceré praktické tipy, ako aj možnosť otestovať sa či v krátkosti konzultovať svoje osobnostné predpoklady pre budúcu kariéru.
Hosť: Dominika Volek

16:30 – 17:00: Dá sa cestovať v čase? 
Čo nám chýba na to, aby sme dosiahli to, čo nám sľubujú všetky tie sci-fi filmy, knihy a príbehy? Samo Kováčik vás zavedie do sveta cestovania v čase z pohľadu vedy. Či už ide o veľké skoky do budúcnosti alebo minulosti, dôsledky na slobodnú vôľu či paradoxy, ktoré cestovanie v čase prináša.
Hosť: Samuel Kováčik

+++