Riot Days by Pussy Riot Theatre
Na Pohode 2018 vystúpi aj zakladajúca členka Pussy Riot, ruská novinárka, aktivistka a umelkyňa Marija Aľochinová. Držiteľka cien Hannah Arendtovej a LennonOno Grant for Peace príde so svojim hudobno-divadelným projektom Riot Days by Pussy Riot Theatre, ktorý vychádza z jej najnovšej knihy Riot Days. Performance o ruskom disente, zneužívaní moci, neľudských podmienkach v tamojších väzniciach a pracovných táboroch ale aj o nádeji uvidíte začiatkom júla na letisku Trenčín.
22. január 2018
„Sme hrdí, že máme na Pohode aj členky Pussy Riot, jednoznačne k nám patria. Ich nekompromisnosť a ľudská konzistentnosť je obdivuhodná. V umeleckej i občianskej radikálnosti mi pripomínajú príbeh The Plastic people of The Universe. Aj ich tvorba pripadala mnohým nehodnotná (či príliš expresívna), odsudzovaní boli podobne za vulgaritu a protispoločenské postoje. Podobne ako oni boli a sú ochotné znášať dôsledky svojho konania, podobne boli za slobodu svojho umenia väznené, podobne sa mocou nenechali zlomiť. Je nepochopiteľné, že aj napriek tejto československej skúsenosti sa objavujú (opäť podobne ako v prípade PPU) teórie o zaplatených agentoch západu a protispoločenských živloch. Aj preto je dobré, že sa okrem samotného koncertu môžeme tešiť na debatu o úlohe slobodného umenia a o jeho vzťahu s politikou“, vraví o predstavení Michal Kaščák.
Pussy Riot dlhodobo kritizujú Kremeľ za korupciu, zneužívanie moci ako aj agresiu voči iným krajinám (anexia Krymu). V roku 2012 vnikli do moskovskej katedrály Krista Spasiteľa a zahrali tu „modlitbu“ proti ruskému prezidentovi. Protestu v chráme sa zúčastnilo spolu osem osôb, čo symbolizovalo osem protestujúcich na Červenom Námestí proti obsadeniu Československa vojskami varšavskej zmluvy. Marija bola spolu s Nadeždou Tolokonnikovovou a Jekaterinou Samucevičovou odsúdená na 2 roky väzenia za výtržnosti motivované náboženskou neznášanlivosťou. V skutočnosti sú aktivity Pussy Riot motivované odporom voči zneužívaniu moci autoritárskym režimom prezidenta Vladimíra Putina (v texte spievali „Matka Božia vyžeň Putina").
Po prepustení založila Marija s Nadeždou organizáciu Zona Prava, ktorá obraňuje ľudské práva ruských väzňov. Obe boli napadnuté a zadržané políciou aj počas olympiády v Soči. V októbri toho istého roka Mariju napadli neznámi ľudia vo fast foode v Nižnom Novgorode. V auguste minulého roku ju spolu s Nadeždou zadržali za protest proti väzneniu ukrajinského filmára a aktivistu Oleha Sencova. Obe účinkovali aj v seriáli House of Cards, pričom si v ňom zahrali samé seba – aktivistky kritizujúce fiktívnu postavu ruského prezidenta. V najnovšom prípade odsúdili Mariju na 40 hodín verejnoprospešných prác za protest pred sídlom FSB ruskej Federálnej bezpečnostnej služby pri príležitosti výročia založenia boľševickej tajnej služby (ČEKA, neskôr KGB). Aktivity Pussy Riot a „skúsenosti“ so štátnou mocou zaznamenala Marija v knihe Riot Days. Píše v nej o zneužívaní moci, korupcii, neľudskom zaobchádzaní v ruských väzniciach ako aj o tom, ako nájsť silu vo chvíľach úplnej bezmocnosti. Ústredný motív jej boja osciluje okolo idey „Ustúpiť o palec znamená vzdať sa míle“. Ako uvádza The Guardian v článku o Riot Days: „Tvárou tvár klamstvám a utláčaniu Putinovho Ruska sú pravda a čestnosť vzácnymi pojmami, tými, ktoré Marija bráni vo svojom živote aj v knihe.“ Kniha opisuje udalosti chronologicky. Marija to vysvetľuje nasledovne: „Potrebujem si zapamätať veci v presnom poradí. Potrebujem poriadok. Vo svete, kde sú slová často používané v opačnom význame. Vo svete, v ktorom sú Pussy Riot – a nie Putin označované za tie, ktoré sú zodpovedné za plodenie neporiadku.“
Kniha tvorí základ najnovšieho projektu Marije Aľochinovej s názvom Riot Days by Pussy Riot Theatre. Predstavenie zobrazuje ich najznámejšie protestné akcie z Červeného námestia (Putin Got Scared) a z katedrály (Punk Prayer), útek pred políciou, zadržanie, moskovské väzenie, vyšetrovanie, súdny proces a život v trestaneckej kolónii. V predstavení účinkuje aj Kyril Kanstansinau (jej partner z úspešného predstavenia bieloruského slobodného divadla „Horiace Dvere“) a psycho-punkové duo AWOTT (Asian Women On The Telephone) – Nasťa a Maxim. Réžiu má na starosti známy divadelný režisér Jurij Muravitskij (držiteľ Ruskej národnej divadelnej ceny „Zlatá maska“). Toto mimoriadne hudobno-divadelné vystúpenie uvidíte naživo na Pohode 2018.